,

قوانین دهمین دوره مسابقات ملی کمیکار

قوانین دهمین دوره مسابقات ملی کمیکار

کمیکار یک مسابقه دانشجویی برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی است که سالانه در جهان برگزار می‌شود. این مسابقه در دو بخش طراحی پوستر و پژوهشی برگزار می‌شود. در این مسابقه شرکت‌کنندگان باید خودروهایی بسازند که از یک اندازه بزرگ‌تر نبوده و بتواند راهی را که از کم وبیش آن اندکی پیش از مسابقه آگاه می‌شوند با حمل میزانی از آب که اندکی پیش از مسابقه اعلام می‌شود بپیماید. نیروی پیش‌راننده این خودروها باید یک ماده شیمایی باشد که محیط زیست را آلوده نکرده و هیچ گاز یا مایعی دیده‌شدنی را پدید نیاورد و هیچ باتری تجاری در ساخت آن‌ها به کار نرفته باشد.

هدف این مسابقه فراهم آوردن زمینه‌ای برای مشارکت دانشجویان مهندسی شیمی کشور در طراحی و ساخت ماشین کوچکی با شرایط زیر میباشد:

1- نیرو محرکه آن با انجام یک واکنش شیمیایی تأمین شود.

2- مسابقات به صورت تیمی شامل دانشجویان مهندسی شیمی و رشته های وابسته (شیمی کاربردی و محض، پلیمر و نفت) برگزار می‌گردد.

3- هر تیم حداقل 3 عضو و حداکثر7 عضو دانشجو خواهد داشت.

4- دانشجویانی که در سال جاری فارغ التحصیل شده باشند نیز میتوانند در ترکیب تیم قرار گیرند.

5- هر تیم موظف است یکی از اعضائ هیئت علمی رشته های مربوطه را به عنوان سرپرست تیم معرفی نماید.

شرایط فوق می بایست طی نامه تأییدی که تیم از طرف دانشگاه شرکت کننده به همراه دارد، برای هیئت داوران محرز گردد در غیر این صورت تیم از دور مسابقات حذف خواهد شد.

6- هر تیم مجاز است حداکثر یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری از همان دانشگاه را در ترکیب تیم قرار دهد.

7- اجزاء ماشین ساخته شده بایستی در جعبه‌ای به ابعاد cm 40×30×20 جای گیرد و در صورتیکه این امر برای هیئت داوران محرز نگردد، تیم مذکور بایستی صحت این موضوع را با قرار دادن اجزاء ماشین در جعبه اثبات نماید. لازم به توضیح است که اجزا جدا شده ماشین برای احراز امر فوق بایستی قابلیت اتصال دوباره بدون صدمه دیدن جدی به کارآیی ماشین را داشته باشند و مسائلی از قبیل شکستن اجزا یا جدا کردن جوش ها و …غیرقابل قبول می باشد. اگر صحت امر ذکر شده احراز نگردد، امتیاز منفی در بخش عملکرد لحاظ خواهد شد.لازم به توضیح است که برای جدا کردن و اتصال مجدد اجزا از هیچ وسیله خارجی نباید استفاده کرد و در صورت لزوم این عمل میبایست صرفا با دست و یا ابزارهای ساده نظیر آچار انجام شود. اگر صحت امر ذکر شده احراز نگردد،امتیاز منفی در پی خواهد داشت.

8- ماشین‌های طراحی شده بایستی قابلیت حمل بار اضافی تا cc 500 آب در فاصله 15 تا 30 متر را داشته باشد، از این رو ماشین بایستی مخزن با گنجایش cc 500 برای حمل آب داشته باشد. لازم به ذکر است که مخزن فوق باید جزء اجزاء ماشین باشد و مخزن بار، حداکثر می تواند از 3 تکه تشکیل شده باشد.

مسابقه به ترتیب در دو بخش پوستر در روز اول مسابقات و بخش عملکرد در روز دوم انجام می‌پذیرد . در پایان نیز تیمی که از مجموع پوستر و عملکرد بهترین نتیجه را کسب نماید به عنوان تیم برتر شناخته خواهد شد.

توجه به نکات زیر ضروری است:

1- هدف از انجام مسابقه نمایش توانایی کنترل یک واکنش شیمیایی است. بنابراین استفاده از دیگر منابع انرژی برای راندن ماشین مثل استفاده از باطری‌های خشک (AA ) و دیگر باطری‌های تجاری و صنعتی آماده و موجود در بازار و به طور کلی نیروی محرکه خارجی ممنوع می‌باشد.

و….

در این پست سایر قوانین و ضوابط  جدید دهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار  به صورت pdf  جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 143 کیلوبایت
رمز
www.chemical-eng.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *