, , ,

مشاهده جریان به روش دود

مشاهده جریان به روش های مختلفی صورت می گیرد که در پست های قبلی مورد برسی قرار گرفتند در این پست روش بسیار ساده مشاهده جریان با عنوان روش دود مورد بررسی قرار می گیرد.

یک روش بسیار ساده ی مشاهده ی جریان، تزریق دود به داخل جریان و پیروی آن از مخلوط جریان است. این روش عمدتا یک روش کیفی است و انجام اندازه گیری های مستقیم، به جز چند پدیده ی خاص مشکل است.

شکل  جریانی را نشان می دهد که برای تایید یک محاسبه ی تحلیلی از مشاهده ی دود استفاده شده است. در این مورد برای رویت نمونه های (الگوهای) پیچیده ی جریان ثانویه در مجرایی که در آن یک جریان اجباری با یک موج صوتی ایستاده جفت شده، از دود استفاده شده است. نمونه های دود شکل  الف یا پیش بینی های تحلیلی شکل ب به خوبی موافقت دارد.
برای آن که خطوط دود خطوط جریان را نشان دهند، لازم است که جرم ذرات منفرد دود به اندازه ی کافی کوچک باشد تا آزادانه با سرعت جریان حرکت کنند.

دود فیلتر شده ی حاصل از سوختن چوب پوسیده یا سیگار برگ معمولا برای بررسی های دود مناسب است. همانطور که دود حاصل از تترا کلرید تیتانیوم هنگام واکنش با رطوبت هوا و تشکیل اسید هیدروکلریک و اکسید تیتانیوم مناسب است.ولی این ماده اخیر، در مقابل بسیاری از موادی که برای ساختن ظروف استفاده می شود خوردگی ایجاد می کند.

یکی از بهترین مواد سوختی برای تولید دود غیر سمی، غیر خورنده و غلیظ محصولی است به نام فاگ جوس نوع 1964.دمای جوش این سوخت تقریبا 530 درجه فارنهایت (276 درجه سانتی گراد ) است محتوی هیدروکربن نفتی بوده و می توان آن را از اغلب فروشگاه های وسایل تئاتر خریداری کرد.

 

 

روش دود

 

روش دود

شکل الف) عکس دود اثرات جریان ثانویه ی حاصل از یک موج صوتی ایستاده در لوله را نشان می دهد.ب) خطوط جریان سیستم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *