مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح ترموس و يخدان

ترموس

ترموس (thermos) كه معني فارسي آن قمقمه است. محفظه يا ظرف عايق حرارت بوده و وسيله اي است كه عمدتا براي حمل مايعات گرم (چاي، آب جوش و …) استفاده مي شود. ترموس داراي يك ديواره شيشه اي است و سرپوشي از چوب پنبه دارد كه درپوش بر روي آن قرار می گیرد.

يخدان

ظرفي است كه با توجه به ساختمان آن تا اندازه اي عايق حرارت است و مي تواند در انواع مختلف از نظر نوع مواد اوليه و يا شكل و ظاهر آن ساخته شود. دارا بودن لايه هاي عايق حرارتي كاربرد آن را در حمل و نقل مايعات يا جامدات (عمدتا) سرد ممكن مي سازد. هر چند گاهي اوقات از آن در انواع فشاري براي مايعات گرم نيز استفاده مي شود. ولي به دليل جنس مواد بكار رونده (مواد پلاستيك) ترجيحا براي مايعات و جامدات سرد بايد استفاده شود.

با توجه به تعريف يخدان، اهم آنچه كه بايد مد نظر سازنده قرار گيرد دقت در بكارگيري موادي است كه عايق بندي حرارتي نسبتا مناسب در حيطه كاربردي مربوطه داشته باشند. علاوه بر آن محصول توليدي از آنجا كه عمدتا در مسافرتها و كاربردهاي مشابه استفاده مي شود بايد از نظر وزني نيز سبك بوده و قابليت حمل و نقل مناسبي داشته باشد. مواد بكار رونده در ساخت علاوه بر مورد فوق بايد از عدم تركيب با مواد حمل شونده و يا تغيير شكل دادن در اثر حرارت و يا برودت مورد تاييد باشند.

شكل ظاهري يخدان ها مي تواند در انواع متفاوت مكعب مستطيل يا استوانه اي و يا هر شكل ديگري كه مورد نظر سازنده باشد، توليد گردد. اما انواع متداول همان اشكال مكعب مستطيل و استوانه مي باشند.

مواد مصرفي نيز با توجه به ويژگيهاي ذكر شده و يا مدل مورد نظر مي تواند تغيير نمايد. انواع مواد پلاستيك مانند ABS ، استايرن، پلي پروپيلن و … در كارخانجات به عنوان عايق كاربرد دارند و لايه بيروني نيز (در صورت وجود) مي تواند صفحات فلزي و يا ديگر مواد پلاستيك باشد.

انواع يخدان ها نيز از نظر نوع پوشش و يا تعداد لايه و يا نوع شير متناسب با ظرفيت آن وجود دارند.

در این پست پروژه ایی تحت عنوان مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح ترموس و يخدان به صورت pdf جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 442 کیلوبایت
رمز
www.chemical-eng.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *