مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح تولید کود کمپوست (Compost)

(تاریخچه کمپوست)
تلنبار مواد آلی در یک مکان به منظور تجزیه و استفاده بعدي آن در کشاورزي قرن هاست که توسط زارعین با فرهنگ هاي مختلف انجام می گیرد. در چین بیش از دو هزار سال است که بقایاي گیاهی را از طریق مخلوط کردن با فضولات انسانی و حیوانی مورد استفاده قرار می دهند. در اروپا استفاده از کمپوست ضایعات به منظور افزایش حاصلخیزي خاك به زمان رومی ها بر می گردد و این امر در بین زارعین رواج زیادي داشت .
در اوایل قرن بیستم سر آلبرت هوارد انگلیسی تلاش زیادي در احیاي صنعت کمپوست در اروپا نمود. پس از جنگ دوم جهانی به دلیل افزایش تولید کودهاي شیمیایی و کاربرد ساده تر آن توسط زارعین، کمپوست کم کم به بوته فراموشی سپرده شد . در ژاپن در خلال جنگ دوم با توجه به اینکه دسترسی به کودهاي شیمیایی مشکل بود، ولی از مواد آلی به عنوان کود در تولید محصولات استفاده نمودند. صنعت کمپوست بعنوان یکی از روش هاي کارآمد براي تبدیل ضایعات شناخته شده است، اما در غرب تقاضا براي آن کاهش یافته است که در تعریف Brundland یکی از دلایل این امر جنبه اقتصادي آن می باشد . در سال 1982 در کمیته کشاورزي پایدار یک متغیر جدید نیز وارد گردید و آن این بود که مدیریت مواد زاید نه تنها بایستی کارآمد،بلکه پایدار هم باشد .

توافق نسل جدید در بهبود مدیریت مواد زاید با در نظر گرفتن کشاورزي پایدار راهی بسوي اعتلاي صنعت کمپوست می باشد. کشور ایران به لحاظ واقع شدن در کمربند خشک کره زمین از فقر مواد آلی در خا ك هاي زراعی رنج می برد. سالانه میلیون ها تن ضایعات مختلف کشاورزي، دامی و شهري در سطح کشور تولید می شود که می تواند سهمی در تأمین ماده آلی خاك داشته باشد ، ولی متاسفانه قسمت اعظم آن یا سوزانده شده و یا در گوشه اي رها گردیده و موجبات آلودگی محیط زیست را فراهم می نماید . هدف از ارایه این نوشتار آشنا ساختن زراعین و دیگر علاقمندان به چگونگی استفاده از ضایعات مختلف مواد آلی و تبدیل آن به کمپوست می باشد تا بلکه با رونق این صنعت نوپا گامی در افزایش تولیدات کشاورزي برداشته شود.

در این پست پروژه ای تحت عنوان مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح تولید کود کمپوست  (Compost) به صورت pdf جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 1002 کیلوبایت
رمز
www.chemical-eng.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *