روش های انتقال گاز طبیعی با فناوری های جدید

روش های انتقال گاز طبیعی با فناوری های جدید

CNG

گاز طبیعی فشرده یا سی‌.ان‌.جی ( Compressed natural gas ) سوختی است که عمدتا به عنوان جایگزینی برای بنزین، گازوئیل و گاز مایع به کار می‌رود. سی‌ان‌جی نسبت به هر سه اینها آلودگی کمتری ایحاد می‌کند. همچنین ایمنی بیشتری در هنگام نشت دارد چون گاز از هوا سبکتر است و به سرعت پراکنده می‌شود.

سی‌.ان‌.جی با فشرده‌ سازی گاز طبیعی ایجاد می‌شود به گونه‌ ای که حجمی که اشغال می‌کند کمتر از یک درصد حجمی است که گاز طبیعی در شرایط عادی اشغال می‌کند. گاز طبیعی عمدتا از متان تشکیل می‌شود و از چاه‌ های گاز طبیعی، چاه‌ های نفتی و فراوری زباله‌ها (بیو گاز) تولید می‌شود.

از مزایای استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با بنزین می‌توان به آلایندگی کمتر، عدد اکتان بالا (۱۳۰)، افزایش راندمان ۱۵ درصدی و در کشوری چون ایران فراوانی و قیمت مناسب نام برد. در مقابل، هزینه احداث ایستگاههای سوختگیری، وجود محدودیت فضا در نصب مخازن سوختگیری بر روی خودرو، کاهش پیمایش خودرو و نیاز به طراحی و تقویت بخشهای متعددی از خودرو نظیر شاسی، اکسل ( بدلیل افزایش وزن )، سیستم خنک کاری و غیره در خوروهای تبدیلی، از معایب استفاده از این سوخت می‌باشد.

LNG

گاز طبیعی مایع یا ال‌.ان‌.جی ( Liquefied natural gas ) به گاز طبیعی‌ ای اطلاق می‌شود که موقتاً برای ذخیره‌سازی یا حمل‌ونقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است.

ال‌.ان‌.جی حجمی معادل ۱/۶۰۰ حجم گاز طبیعی در حالت گازی را داراست. گاز مایع، بی‌بو، بی‌رنگ، غیر سمی و غیر خورنده است. خطراتی که این گاز می تواند در پی داشته باشد شامل شعله‌ ور شدن، انجماد و خفگی می‌باشد. چُگالی انرژی ال‌ان‌جی ۶۰ درصد سوخت دیزل می‌باشد.

در این پست مطلبی با عنوان انتقال گاز طبیعی با فناوری های جدید جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 232 کیلوبایت
رمز
www.chemical-eng.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *