تفاوت عنصر (element) و ترکیب(compound)

تفاوت عنصر (element)و ترکیب(compound)

دانستن دو اصطلاح عنصر(element) و ترکیب(compound) و تفاوت معنایی بین این دو کلمه ضروری است. این مقاله مقداری اطلاعات و یک جدول که تفاوت بین عنصر و ماده مرکب فهرست کرده است ,تهیه کرده است. عنصر اکسیژن و یک ترکیب معمول نمک دو مثال برای شرح اهمیت عناصر و ترکیبات در زندگی روزانه ما هستند.
علم شیمی علم مطالعه ماده است که روش های زیادی طبقه بندی می شود. یک دسته بندی مبتنی بر فرم مواد است که شامل عناصر، ترکیبات، و مخلوط است. در اینجا، ما در مورد عناصر و ترکیبات بحث می کنیم
عنصر چیست؟
عناصر موادی هستند که از یک نوع اتم ساخته شده اند و به عنوان ساده ترین ماده شیمیایی شناخته می شوند.
گذشته از این بیش از ۱۰۰عنصر مختلف شیمیایی شناخته شده است.که بیش از ۹۲تای آنها در طبیعت به وجود آمده است و باقی آنها در حین واکنش های هسته ای بوجود امده اند.
جدول تناوبی یک فهرست مرتب از عناصر شیمیایی شناخته شده است که به ترتیب عدد اتمی مرتب شده اند.علاوه بر این مشخصات و خواص عناصر متفاوت است .آنها میتوانند به حالت های جامد ,مایع و گاز وجود داشته باشند.شماری از پروتون ها ,نوترون ها و اکترون ها یک اتم حکم یک اتم را دارند.علاوه بر این وجود ماده دو اتمی مانند ارگون یا حتی مولکول نیتروژن شناخته شده است.
بطور مثال:کربن با نمادC ,سدیم با نماد Na,کلر با نمادCl ,قلع با نماد Sn
ترکیب چیست ؟
مواد مرکب موادی اند که از دو یا چند عنصر توسط روابط شیمیایی با یکدیگر ساخته شده اند. یک ماده که حاوی بیش از یک نوع اتم است ماده مرکب نامیده میشود. بطور مثال سدیم کلرید,هیروژن پرواکسید,آمونیاک یا سدیم بی کربنات و غیره
در اینجا جدولی است که تفاوت بین این دو را توضیح داده است .

مقایسه عنصر و ترکیب
ردیف عنصر(ELEMENT) ترکیب(COMPOUND)
1 آنها مواد شیمیایی خالص هستند که از یک اتم یا یک نوع اتم تشکیل شده اند این مواد از دو یا چند عنصر به یک نسبت شیمیایی ترکیب شده اند
2 آنها نمیتوانند توسط واکنش شیمیایی به مواد ساده تری تجزیه شوند آنها میتوانند توسط واکنش شیمیایی به مواد ساده تری تبدیل شوند.
3 هر عنصر یک نماد دارد که توسط آن نمایش داده میشود. هر ترکیب توسط یک فرمول شیمیایی نمایش داده میشود .
4 هر عنصر یک اتم منحصر بفرد است که میتوانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. هر ترکیب شامل عناصرشیمیایی که توسط پیوند های شیمیایی است که به یک نسبت معین ترکیب شده اند.که میتوانند بایکدیگر تفاوت داشته باشند .
5 عناصر دارای مشخصات و خاصیت های متفاوتی هستند. خواص ترکیب از تفاوت عناصر سازنده آن شامل میشود
6 118 عنصردر جدول تناوبی شناخته شده است. تعداد مواد مرکب دقیق نیست و شمار زیادی از آنها وجود دارد.
7 آنها می توان به فلزات، شبه فلز، و غیر فلزات تقسیم کرد. انها میتوانند بر اساس نوع پیوند تقسیم شوند مانند:پیوند یونی,پیوند فلزی,پیوند مولکولی.
8 کربن,سدیم ,کلر,قلع ,طلا,نقره,هلیم تعدادی از مثالهای عنصر هستند. هیدروژن پراکسید ,آب,شکر,سدیم بی کربنات,امونیاک,متان,اتانول تعدادی از مثال های مواد مرکب اند. عناصر و مواد مرکب از نظر کیفیت در زندگی روزانه ما مهم هستند و دارای استفاده های صنعتی اند.
1 پاسخ
  1. یاسر says:

    عنصر ها نمیتوانند توسط واکنش شیمیایی به مواد ساده تری تجزیه شوند
    یعنی ما نمیتوانیم با استفاده از واکنش شیمیایی اکسیژن رو به اتم ها تجزیه کنیم
    اگه میشه یه توضیحی در مورد واکنش شیمیایی بدید

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *