,

حفاري هدايتي 3

حفاري هدايتي 3

روش حفاري افقي مبتني است بر سه مشخصه:
1) عمليات حفر هدايتي اوليه(pilot Hole)
2) عمليات برقو زدن (Back Reaming)
3) كشيدن لوله اصلي سيال
عمليات حفر هدايتي اوليه:در اين مرحله سرمته در يك مسير از پيش تعيين شده رانده مي شود كه اين كار از طريق استقرار ريگ ماشين حفاري انجام مي گردد.
نيروي فشاري گشتاور ايجاد شده توسط ريگ از طريق لوله هاي ماشين حفاري افقي به سرمته منتقل مي شود. در ابتداي مرحله سوراخ کاري مقدماتي، مجموعه اي شامل سرمته و زانويي و راد غيرمغناطيسي و سيستم راهبري (مورد استفاده در تعيين موقعيت سرمته) با زاويه اي که از قبل تعريف شده، بوسيله ريگ ماشين حفاري افقي به داخل زمين رانده مي شود (لازم به ذکر است در هر دو طرف رودخانه حوضچه هاي گل حفاري تعبيه شده است). در خلال اين عمل، سيال حفاري که شامل بنتونيت و آب و در صورت لزوم افزودني مي باشد، از طريق حفار و لوله هاي حفاري تو خالي، بوسيله يک دستگاه پمپ فشار قوي، به سر نازل هاي سر مته پمپاژ مي شود. مقداري از اين سيال به انضمام خاک بستر حل شده در آن به عقب و به سمت حفار و داخل حوضچه طرف سايت حفاري برگشته (بعداً به داخل سيستم بازيافت هدايت مي شود) و مقداري از آن براي تثبيت و استحکام بستر، جذب ديواره هاي مسير مي شود.
با عقب و جلو کردن حفار و بوسيله جرثقيل، يک عدد لوله به لوله قبلي اضافه شده و اين عمل به صورت مداوم، تا زماني که سرمته از مسير تعريف شده خارج نشده، ادامه دارد.
موقعيت سرمته بوسيله سنسوري که در عقب آن نصب شده، با استفاده از روش کابلي که مبتني است بر ايجاد ميدان مغناطيسي از طريق کابلي که همراه سنسور ادامه داشته، و مقايسه اين ميدان با ميدان مغناطيسي زمين و ارسال اطلاعات به کابين کنترل و پردازش کامپيوتري مشخص مي شود. در صورتي که انحرافي مشاهده شود، تنظيم مجدد سرمته از طريق پيچش خيلي جزيي لوله (Rod) و زانويي نصب شده (که کل مجموعه را کج يا لنگ مي کند) انجام مي شود. در اين حالت حرکت دوراني لوله هاي حفاري متوقف مي شود تا زماني که مسير تصحيح شود.
در اين پست فيلم حفاري چاه نفت و گاز به صورت هدايتي در ادامه ي پست هاي قبلي جهت دانلود قرار داده شده است.

مشاهده فیلم حفاری چاه نفت و گاز به صورت هدایتی

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 4.25 مگابایت
رمز
www.chemical-eng.ir
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *