مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح توليد صابون بهداشتي

اگر کسي از شما بخواهد که نام چند ماده شوينده را بگوييد، مطمئناً صابون از جمله اولين
شوينده هايي است که نام آن را خواهيد برد. همه ما در طول زندگي مان بارها و بارها با اين ماده سر و کار داشته ايم اما آيا تا به حال به اين مساله فکر کرده ايد که صابون از کجا آمده است؟ چه انواعي دارد؟ هر کدام چه اثراتي بر پوست بدنتان دارند؟

سابقه نظافت و پاکيزگي فردي به دوران پيش از تاريخ بر مي گردد. از آنجا که آب عاملي حياتي براي ادامه زندگي است، انسان هاي اوليه در نزديکي آب زندگي مي کردند و درباره خاصيت پاک کنندگي اش نيز اطلاعاتي داشتند، حداقل اينکه مي دانستند با آب مي توان گل و لاي را از دستان شست. يافتن ماد ه اي شبيه صابون در حين حفاري هاي شهر بابل مدرکي است براي اثبات اينکه صابون حتي ۲۸۰۰ سال قبل از ميلاد نيز وجود داشته است. اطلاعات موجود روي کتيبه ها بيانگر اين نکته است که در آن زمان چربي را با خاکستر مي جوشاندند. اين کار در واقع همان روش ساخت صابون است، اما منظور آنها ساختن صابون نبوده بلکه از اين ماده به عنوان حالت دهنده مو استفاده مي کردند. اسناد تاريخي نشان مي دهد مصريان باستان به طور مرتب حمام مي کردند. کتيبه اي مربوط به سال ۱۵۰۰ قبل از ميلاد موجود است که در آن شرح داده شده، چگونه به منظور ساخت ماده اي صابون مانند، روغن حيوانات و گياهان را با هم ترکيب و سپس به آن نم قليايي اضافه مي کردند. از اين ماده نه تنها براي شستن بلکه براي درمان امراض پوستي نيز استفاده مي کردند.

نام صابون به يک افسانه قديمي رومي از کوه soap مربوط مي شود. اين کوه محلي براي قرباني کردن حيوانات بود. چربي هاي آب شده حيوانات در آنجا باقي مي ماند، بارش باران چربي ها را م يشست و آنها را همراه خاکستر چوب به سطح گل و لاي اطراف رودخانه م يآورد. زنان که از اين گل ها براي شستن استفاده مي کردند متوجه شدند که اين گل ها اثر پاک کنندگي بيشتري دارد و آلودگي ها را راحت تر از بين مي برد. کشف ماده اي به نام صابون به آلماني ها و فرانسوي هاي قديم نيز نسبت داده مي شود.

در این پست پروژه ای تحت عنوان مطالعات امكان سنجي مقدماتي طرح توليد صابون بهداشتي به صورت pdf جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 542 کیلوبایت
رمز
www.chemical-eng.ir
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *