گزارش كارآموزي آزمايشگاه كنترل كيفيت مواد نفتي

گزارش كارآموزي آزمايشگاه كنترل كيفيت مواد نفتي

پالايش يكي از عمده ترين عمليات نفتي است كه بدنبال استخراج نفت انجام مي پذيرد، نفتي كه توسط لوله هاي قطور از مراكز بهره برداري به درون پالايشگاهها سرازير مي‎شود در اين مراكز تصفيه و پس از انجام فعل و انفعالات تبديل به فرآورده هاي گوناگون مانند گاز مايع، بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، قير و انواع روغنهاي صنعتي توليد گرديده و وارد شبكه توزيع مي شود.
پالايشگاه تهران يكي از واحدهاي پالايشي بزرگ ايران است كه در حال حاضر با ظرفيت عملي 250.000 بشكه توليد در درون نخستين پالايشگاه داخلي كشور بوده و از اين نظر خدمات ارزنده ايي را در دوران جنگ تحميلي و پس از آن ايام ارائه نموده و مي نمايد. مجتمع پالايشگاهي تهران بنام پالايشگاه تهران ناميده مي‎شود كه مشتمل است بر دو پالايشگاه و همچنين مجتمع تصفيه و توليد روغن عمليات ساختماني پالايشگاه تهران (پالايشگاه جنوبي اول) بر مبناي نياز بازار ايران جهت تأمين مواد سوختي گرمازا و بنزين اتومبيل در سال 1344 آغاز و در 31 ارديبهشت ماه سال 1347 با ظرفيت طراحي هشتاد و پنج هزار بشكه در روز رسما مورد بهره برداري قرار گرفت و در طراحي اين پالايشگاه از استانداردهاي روز و آخرين كشفيات و ابداعات صنعت نفت استفاده شده است. در سال 1352 با ايجاد تغييراتي در سيستم طراحي اين پالايشگاه ظرفيت آنرا به صد و پنج هزار بشكه در روز افزايش دادند روند اين افزايش مصرف و سياست تأمين نيازهاي بازار داخلي ساختن پالايشگاهي ديگر را در كنار پالايشگاه اول تهران ايجاب نمود.
لذا با استفاده از تجارب حاصل از طراحي و ساختمان اين پالايشگاه ساختمان پالايشگاه دوم تهران را در جوار پالايشگاه اول بر مبناي كپيه سازي با حذف اشكالات و نارسائي هاي موجود تسجيل نمود و كار ساختماني آن از اواخر سال 1350 آغاز و در فروردين ماه سال 1353 با ظرفيت يكصد هزار بشكه توليد در روز شروع بكار كرد.
نفت خام مورد نياز اين پالايشگاهها از منافع نفتي اهواز تأمين مي گردد و طراحي واحدها چنان انجام گرفته است كه مي‎تواند درصد نفت خام شيرين اهواز و يا 75% نفت اهواز و 25% نفت خام سنگين ساير مراكز را تصفيه و تقطير نمايد. هدفي كه در طرح ريزي و انتخاب دستگاههاي پالايش در هر شرايط مورد نظر قرار گرفته است تأمين و توليد حداكثر فرآورده هاي ميان تقطير يعني نفت سفيد و نفت گاز بوده است. براي ازدياد توليد اين فرآورده از تكنيك تبديل (تبديل كاتاليستي و آيزوماكس) حداكثر بهره وري را دريافت نموده اند.

در این مطلب گزارش كارآموزي آزمايشگاه كنترل كيفيت مواد نفتي قرار داده شده است.

محل كارآموزي:
شركت پالايش نفت تهران

این گزارش شامل عناوین زیر می باشد:

فصل اول- كليات

فصل دوم – معرفي پالايشگاه تهران

فصل سوم- كنترل

فصل چهارم- آزمايش هاي انجام شده بر روي آب

فصل پنجم – ليست آزمايشهاي موجود در قسمتهاي ديگر آزمايشگاه

نوع فایل : word

تعداد صفحات : 53 صفحه

کیفیت : عالی

قیمت : 5000 تومان

زبان : فارسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *