,

آشنایی با نانوتکنولوژی

آشنایی با نانوتکنولوژی

درك ماهيت مواد و چگونگي ساختارهاي آنها هميشه از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است . مواد علاوه بر اينكه جزء مواهب طبيعت به شمار مي آيند ، در ساخت وسايل و تامين احتيجات انسان نقش عمده اي دارند . علم هم به تناسب پيشرفتي كه در چند سال اخير داشته ، توانسته است ديدگاه درستي از ماده و توانايي هاي آن پيدا كند به گونه اي که اکنون با بررسي زمينه هاي اتمي و زير اتمي مواد و عناصر ، امكان ساخت و بنا گذاري مدل هاي جديدتري از مولكول ها فراهم شده است . علم نانو و علوم مرتبط با آن چندان جدید نیستند، چرا که نانوتكنولوژي بعنوان يك فناوري كاربردي در دهه هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است.

فناوري نانو از همگرايي علوم فيزيك، شيمي و زيست شناسي به وجود آمده است . اين فناوري توانايي كار در سطح اتم و ايجاد ساختارهايي كه نظم مولكولي كاملاً جديدي دارند را فراهم مي آورد. ماده اصلاح شده در مقياس نانو ، خصوصيات جديد و مفيدي را دارا مي گردد كه قبلاً در آن مشاهده نمي شد.براي احساس اندازه نانو ، قطر موي سر انسان را كه يك دهم ميليمتر است در نظر بگيريد ، يك نانومتر صدهزار برابر كوچكتراز آن است.

نانو تكنولوژي عبارتست از توانمندي توليد مواد ، ابزارها و سيستمهاي جديد در اندازه هاي مولكولي و اتمي و در دست گرفتن كنترل اين ساخته ها و استفاده از ويژگيهايي كه در اين ابعاد ظاهر مي شود. با استفاده از همين تعريف ساده مشخص ميشود كه نانو تكنولوژي كاربردهاي متعددي را در زمينه هاي مواد غذايي ، دارويي ، تشخيص پزشكي ، بيوتكنولوژي تا الكترونيك و كامپيوتر در ارتباطات ، حمل و نقل ، انرژي ، ايمني ،بهداشت و محيط زيست ، مواد ، هوافضا و امنيت ملي مي توان برشمرد.

به وضوح مشاهده ميشود كه بشر با يك انقلاب ديگري در تكنولوژي روبرو است. انقلابي كه بسيار وسيعتر و گسترده تر از دو انقلاب ديگر (كشاورزي و صنعتي) است . بسياري از متخصصان، محققان، مهندسان و دانشمندان علوم اجتماعي و سياستمداران ، معتقدند كه فناوري نانو موجب تغييرات مهمي در صنعت و جامعه مي شود و اين تغييرات مي تواند اين امكان را ايجاد كند كه مواد جديدي توليد كنيم، موادي كه به صورت بالقوه مي تواند اثرات مثبت يا منفي روي ايمني ، بهداشت و محيط زيست داشته باشند.

دراین پست مطلبی تحت عنوان آشنایی با نانوتکنولوژی  مربوط به تاریخچه نانو ، کاربردهای نانو ، نانوتکنوژی و کاهش آلودگی هوا ، نانوحسگرها و … بصورت پی دی اف جهت دانلود قرار داده شده است.

دانلود
راهنما
مشخصات
رمز
دانلود
راهنما

در صفحه بعد روی دانلود کلیک کنید
پس از دانلود فایل با نرم افزار winrar با استفاده از پسورد داده شده فایل را اکسترکت نمایید.

مشخصات
حجم فایل: 386.51KB
رمز
www.chemical-eng.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *